Przejdź do treści
Jak się liczy wskaźnik BMI

BMI – co to za wskaźnik i jak go obliczyć?

O BMI zaczynamy myśleć, kiedy nasza waga idzie w górę, a ciało zaczyna się zmieniać na niekorzyść.  Taka sytuacja skłania do zastanowienia się, czy masa jest prawidłowa do wzrostu i wieku. O tym, czy waga jest prawidłowa, warto również pomyśleć, kiedy chcesz zacząć się zdrowo odżywiać, zadbać o kondycję organizmu, zgubić nadprogramowe kilogramy czy intensywnie uprawiać sport. To, czy waga ciała jest prawidłowa, określi wskaźnik BMI. Jego wartość określa czy ma się niedowagę, nadwagę czy też masa ciała jest prawidłowa. Jak prawidłowo obliczyć, a jego wynik przełożyć na praktykę żywieniową?

Czym jest wskaźnik BMI?

To skrót od Body Mass Index. Często też określany jest mianem wskaźnika Queteleta, czyli nazwiskiem belgijskiego naukowca, który 1832 roku opracował indeks masy ciała. Wówczas to Adolf Queteleta zaobserwował, że masa ciała rośnie proporcjonalnie do wzrostu danej osoby. Oznacza to, że im wyżsi jesteśmy, tym większą masę ciała mamy. To odkrycie pozwoliło ustalać prawidłową wagę do wzrostu i wieku. Kalkulator BMI i inne metody obliczania tego wskaźnika do powszechnego użytku weszły w latach 70. XX wieku.  Obecnie BMI wykorzystywany jest przez organizacje i ośrodki zajmujące się zdrowiem, a także takie firmy jak Light Marlin, w celu obliczania, czy masa ciała jest prawidłowa.

Dlaczego warto znać jego wartość?

Dziś wskaźnik BMI jest narzędziem mówiącym, czy dieta i prowadzony tryb życia są właściwe, czy też należy je zmienić, aby poprawić stan zdrowia organizmu. Najczęściej po ten przelicznik sięgają osoby podejrzewające u siebie nadwagę lub otyłość.  W jego wyniku szukają potwierdzenia, że ich masa ciała przekracza dopuszczalne normy. Warto pamiętać, że BMI mierzy się nie tylko po to, aby potwierdzić nadwagę czy otyłość. O jego obliczenie powinny również zadbać osoby, którym wydaje się, że ważą za mało. Niedowaga może być bowiem równie groźna co nadmiernie duża masa ciała.

U kogo można wykonać test BMI?

Można go wyliczyć dla każdego. Od początku swojego istnienia jest on stosowany dla dorosłych kobiet i mężczyzn – bez względu na wiek. W pierwotnej wersji test BMI nie miał zastosowania u dzieci i młodzieży, jednak w ostatnich dekadach został on zmodyfikowany i obecnie wskaźnik Queteleta można również wykorzystywać w obliczaniu wagi najmłodszych. Siatki centylowe w wersji dla dzieci ustalono osobno dla dziewcząt i chłopców. Dokonując obliczeń, należy pamiętać, że wskaźnik BMI dzieci ma zastosowanie dopiero powyżej 2. roku życia. Dużej wagi do wskaźnika nie powinny również przywiązywać osoby bardzo umięśnione. Wynika to z tego, że obliczenia będą uwzględniać masę mięśni, która nawet u szczupłych osób  z niską ilością tłuszczu mierzonego BIA, może być wysoka. Otrzymany wynik będzie wskazywała na nadwagę, której tak naprawdę nie będzie i wprowadzi w błąd.

Jak obliczyć BMI?

Obliczanie BMI jest oparte o nieskomplikowany wzór matematyczny. Pozwala on określić zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, biorąc pod uwagę masę ciała (określoną w kilogramach) oraz wzrost (określony w centymetrach). BMI dziecka oblicza się natomiast wykorzystując siatki centylowe dla dziewczynek i chłopców.

Jednym z najszybszych sposobów sprawdzenia, czy masa ciała jest prawidłowa, jest kalkulator BMI. Działa on online, w wielu przypadkach skorzystanie z niego jest bezpłatne. Wynik obliczeń zawsze jednak warto skonsultować ze specjalistą np. dietetykiem z Light Marlin. Wynika to z tego, że choć BMI jest ważnym wskaźnikiem określającym stan fizyczny organizmu, to nie jednym istotnym. Przy wyborze diety pudełkowej czy doborze ćwiczeń pozwalających schudnąć pod uwagę musisz wziąć również wskaźnik ilości tłuszczu brzusznego. Zbyt wysoki wynik tego czynnika może oznaczać otyłość brzuszną, która jest niebezpieczna, nawet jeśli obliczenia wskażą prawidłowy wynik.

Obliczanie BMI ze wzoru

Wskaźnik Queteleta wyliczy nie tylko kalkulator BMI, ale i wzór. Ten właściwy wygląda następująco: BMI = masa ciała (kg)/wzrost (m)2

Ma on zastosowanie dla osób dorosłych. W przypadku dzieci i nastolatków stosuje się siatki centylowe. Wynika to z tego, że BMI młodzieży i dzieci opiera się na innych kryteriach związanych z tym, że:

  • ilość tłuszczu jest różna u chłopców i dziewcząt,
  • ilość tłuszczu zmienia się wraz z wiekiem.

Ile wynosi prawidłowy wynik?

Prawidłowe BMI nie ma jednej wspólnej dla wszystkich wartości – uzależnione jest bowiem od rasy, wieku, płci, a nawet wykonywanego zawodu czy stylu życia. Wynik otrzymany w kalkulatorze lub w wyniku ręcznych obliczeń, będzie mieścił się w jednym z ośmiu zakresów. Podpowiedzą one, jaka jest kondycja organizmu i jakie działania należy podjąć na dalszym etapie. Licznik  może wskazać:

  • poniżej 16,0 – wygłodzenie,
  • 16,1–17,0 – wychudzenie,
  • 17,01–18,5 – niedowaga,
  • 18,5–25,0 – wartość prawidłowa,
  • 25,1–30,0 – nadwaga,
  • 30,1–35,0 – I stopień otyłości,
  • 35,1–40,0 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości (inaczej: otyłość skrajna).

Te normy BMI są zgodne z aktualnymi wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Jak więc widać tabela BMI jako prawidłowy stosunek masy ciała do wzrostu wskazuje wynik mieszczący się w granicach od 18,5 do 25,5. Wszystkie inne wskazania oznaczają, że należy wdrożyć profilaktykę. Pozwoli ona uchronić osoby otyłe przed chorobami takimi jak miażdżyca czy cukrzyca. Warto też pamiętać, że nawet prawidłowe BMI nie zwalnia z dbania o zdrową dietę, stawiania na zbilansowany jadłospis i aktywność fizyczną. Chcąc upewnić się, że organizm jest w dobrej formie, warto też przeprowadzić badania procentowej zawartości tkanki tłuszczowej.

Co zrobić, kiedy kalkulator pokaże nieprawidłowe BMI?

Powody do niepokoju pojawiają się, gdy kalkulator BMI pokaże wartość powyżej 30. Taka sytuacja powinna skłonić co najmniej do zmian w codziennej diecie i postawienia na sport minimum 3 razy w tygodniu. W zrzuceniu wagi pomogą plany żywieniowe te oparte na diecie Keto lub Slim Marlin. Diety pudełkowe Light Marlin pozwolą nie tylko zgubić zbędne kilogramy i unormować BMI, ale także odpowiednio zadbać o zdrowie.

Jak interpretować wyniki poniżej normy?

Lekceważyć nie należy również wyników z drugiej strony tabeli BMI. Jeśli wynoszą one 17 lub poniżej, to są sygnałem wskazującym na zaburzenia odżywiania np. anoreksje czy bulimię. Niedowaga to także objaw niektórych chorób m.in. zaburzeń wchłaniania, nowotworów, pasożytów w organizmie, AIDS, gruźlicy, problemów z tarczycą. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza i zdiagnozowanie przyczyny, a następnie rozpoczęcie leczenia. To może być ustalane indywidualnie dobranymi dietami z Light Marlin. Jadłospisy takie jak np. Hashi Marlin wspierają kuracje chorób tarczycy, natomiast Monster Marlin to dobry wybór, jeśli szukasz pożywnych posiłków budujących masę mięśniową.

Dajmy sobie szansę, a przekonasz się, że warto.

Doznania smakowe i efekty, które osiągnięsz korzystając z Light Marlin zaskoczą nawet Ciebie. Spróbuj, nie pożałujesz.

Posiłek Cateringu LighMarlin