Przejdź do treści
Najlepsza dieta na tarczycę

Dieta przy niedoczynności tarczycy – kompendium wiedzy

Choroby tarczycy dotykają coraz większą ilość osób. Najczęściej cierpią na nie kobiety. Problemy endokrynologiczne dają szereg objawów, które powodują niedogodności w codziennym życiu. Niedoczynność tarczycy objawia się m.in. uczuciem przewlekłego zmęczenia, ospałością, uczuciem zimna, zaburzeniami pamięci i koncentracji, stanami lękowymi, wzrostem masy ciała, spowalnianiem perystaltyki jelit, czyli zatwardzeniami i niestrawnością. Leczenie niedoczynności tarczycy nie jest łatwe i oznacza, że pacjentka musi łączyć farmakologie z zaleceniami dietetycznymi. Na czym one polegają? Oto założenia jadłospisu Hashimoto. 

Jakie są założenia diety na tarczycę?

Choroby tarczycy występują coraz powszechniej. Coraz częściej nazywane są schorzeniem XXI wieku. Najczęściej pojawiają się pod postacią nadczynności lub niedoczynności tarczycy.  Choroby te związane są m.in. z zaburzeniami metabolicznymi. W praktyce oznacza to, że cierpiąc na Hashimoto, czyli nadczynność tarczycy najprawdopodobniej borykasz się też z nadwagą lub otyłością, a także innymi symptomami utrudniającymi codzienne życie. Aby wyeliminować te objawy, musisz postawić na odpowiednio zbilansowaną dietę redukcyjną.

Zwróć uwagę na jod

Dieta przy niedoczynności tarczycy musi również bazować na produktach, które będą wspomagać przyswajanie jodu. Ten pierwiastek jest bowiem niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy. Musisz jednak wiedzieć, że niektóre produkty spożywcze -przede wszystkim te zawierające substancje wolotwórcze – utrudniają jego wchłanianie się.

Podsumowując, dieta przy Hashimoto musi wspomagać redukcję wagi, a jednocześnie przyswajanie jodu. Ważne jest również, aby jadłospis bazował na menu uregulowanym, urozmaiconym i prawidłowo zbilansowanym. Tylko takie posiłki pozwalają na właściwy przebieg procesów metabolicznych i zapobiegają wahaniom wagi.

Co jeść, a czego unikać?

Na temat tego, co jeść przy niedoczynności tarczycy krąży wiele opinii. Jedni wybierają dietę Dąbrowskiej, inni stawiają na jadłospisy lekkostrawne. W Light Marlin dostępne są natomiast specjalne menu dla osób cierpiących na Hashimoto. Bazują one na zaleceniach lekarskich i są opracowane przez dyplomowanych dietetyków. To, dlatego dieta pudełkowa zawiera wszystkie potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu mikro- i makroelementy takie jak:

  • jod,
  • selen,
  • żelazo,
  • błonnik pokarmowy,
  • witaminy z grupy B,
  • witamina D,
  • pełnowartościowe białko, które będzie zwiększać termogenezę po posiłkową oraz całkowitą przemianę materii; dieta powinna bazować na nabiale bez laktozy oraz białku pochodzenia zwierzęcego;
  • tłuszcze nienasycone pochodzenia roślinnego.

Czy wegetariańska dieta w niedoczynności tarczycy jest możliwa?

Dieta na Hashimoto w dużej mierze bazuje na pełnowartościowym białku pochodzenia zwierzęcego, które kryje się w chudym mięsie, jajkach i rybach. Wiele osób zastanawia się jednak, co jeść przy niedoczynności tarczycy, jeśli chce się ograniczyć mięso lub je całkowicie wyeliminować. Ułożenie wegetariańskiego jadłospisu jest trudne, ale nie niemożliwe. Jeśli nie wiesz, jak skomponować roślinne menu z odpowiednią ilością pełnowartościowego białka, skorzystaj z wegetariańskiej diety pudełkowej. Do wyboru masz kilka opcji od klasycznej diety przy niedoczynności tarczycy, czyli Hashi Marlin do opcji Vege No Gluten& Lactose.

Jak stosować dietę na co dzień?

Dieta w niedoczynności tarczycy obejmuje nie tylko listę zalecanych produktów spożywczych, ale także zasady mówiące, jak je spożywać. Zgodnie z nimi w ciągu dnia powinnaś jeść od 4 do 5 posiłków. Przerwy pomiędzy nimi muszą wynosić maksymalnie 3-4 godziny. Pamiętaj też, że ostatni posiłek musisz zjeść 2 godziny przed snem. Regularna jedzenie poprawia tempo przemiany materii.

Ważnym elementem diety w chorobie Hashimoto jest picie odpowiedniej ilości wody. Dziennie należy przyjmować co najmniej 2 litry płynów w postaci wody mineralnej lub słabych naparów herbat i ziół – one również będą sprzyjać przyspieszeniu metabolizmu.

A co z niezdrową żywnością?

Poprawne zasady żywieniowe obejmują też wyeliminowanie żywności przetworzonej – gotowych posiłków i tych typu fast food. Na liście tego, czego nie wolno jeść przy Hashimoto znajdują się też słodycze i produkty zawierające cukry proste oraz kwasy tłuszczowe. Ich miejsce zająć powinna żywność naturalna – bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Dieta redukcyjna na odchudzanie, a problemy z tarczycą

Dieta na niedoczynność tarczycy powinna nie tylko wspomagać proces leczenia, ale także walczyć z nadwagą lub otyłością.  Jak więc schudnąć przy Hashimoto? Podstawą jest zapewnienie sobie deficytu kalorycznego. Ten nie może być jednak ani za mały, ani za duży. Stopniową i bezpieczną utratę wagi zapewni obniżenie kaloryczności posiłków o ok. 500-1000 kcal. Musisz mieć na uwadze, że zbyt wysokie deficyty przy niedoczynności tarczycy będą powodem osłabienia organizmu i mogą prowadzić do upośledzenia działania układu immunologicznego oraz tarczycy.  Odchudzającej diety nie powinnaś więc stosować na własną rękę, ale skorzystać ze specjalnego cateringu dietetycznego.

Dajmy sobie szansę, a przekonasz się, że warto.

Doznania smakowe i efekty, które osiągnięsz korzystając z Light Marlin zaskoczą nawet Ciebie. Spróbuj, nie pożałujesz.

Posiłek Cateringu LighMarlin