Przejdź do treści

ECO LIFE – moda czy obowiązek?

Współczesny konsumpcyjny świat od kilku lat coraz usilniej próbuje dotrzeć do nas krótkimi i dłuższymi sloganami zachęcającymi do „bycia EKO”. Nie do końca wiadomo, czy moda ta przywędrowała do nas wraz z dalekowschodnim minimalizmem, czy może jest to, zaczerpnięte z Zachodu, podążanie za nowymi trendami. 
Niemniej jednak przedrostek „EKO” (lub z angielskiego „ECO”) pojawia się obecnie w każdej sferze życia- mamy więc eko żywność, eko kosmetyki, eko ubrania, eko opakowania, a nawet eko sprzęty- których producenci zapewniają nas, klientów, o ich niebywale dobrym wpływie na środowisko.

Zatem – co tak naprawdę znaczy „być eko” i jak to oddziałuje na to co nas otacza?

Zauważmy, że nasz słynny przedrostek pochodzi od słowa „ekologia”. Oznacza to, że EKO produkty, a co za tym idzie proekologiczne zachowania powinny nas zachęcać do zwrócenia uwagi na wzajemną relację człowiek-natura.
Rozwój jaki na przestrzeni lat poczynili ludzie sprawił, że w pewnym momencie środowisko, w którym żyjemy zeszło na dalszy plan i zostało bardzo zaniedbane. Przyszedł jednak moment, że zaczęliśmy doceniać proste, dobrze nam znane dary Matki Ziemi na nowo. Popularnym stało się wykorzystywanie natury, jako głównego dostawcy zasobów.
Zaczęto więc korzystać z odnawialnych źródeł energii- pozyskiwać energię z wiatru, wody i promieni słonecznych. Rozpoczęto badania nad ekstraktami roślinnymi, z których zaczęły powstawać naturalne kosmetyki. Coraz częściej na naszych stołach zaczęły gościć warzywa, owoce, zboża i inne produkty pochodzenia roślinnego.
Produkowane dotychczas tony plastikowych opakowań i elementów zaczęły być zastępowane tymi wielorazowymi lub biodegradowalnymi.

Moda na bycie „eko” przerodziła się w świadomą lub podświadomą odpowiedzialność za nas i za otaczający nas świat, w którym wciąż tak wiele osób gubi się na ścieżkach mało zdrowych nawyków i przyzwyczajeń.

Propagowanie nowego stylu życia, zgodnego z naturą pozwala nie tylko nam poczuć się lepiej w swoim ciele, ale daje poczucie bycia ważną częścią czegoś większego- otoczenia, w którym żyjemy i planety, która jeśli o nią zadbamy będzie miała nam jeszcze wiele do zaoferowania.

Promowanie „ECO LIFE” może odbywać się na wiele sposobów. Poniżej prezentujemy Wam kilka z nich – spróbuj zrobić coś dobrego dla siebie i planety już dzisiaj i zacznij być częścią EKO świata razem z nami!☺ 

  1. ZRÓB LISTĘ ZAKUPÓW – przede wszystkim kupisz tylko to co potrzebne, unikając marnowania jedzenia. Za podejście zgodne z nurtem „ZERO WASTE” podziękuje Ci nie tylko planeta, ale również TWÓJ PORTFEL. A jeśli w Twojej lodówce już zalegają tony produktów, których nie przejesz – podziel się nimi z ubogimi, korzystając z tzw. „lodówek społecznych”, czyli ogólnodostępnych miejsc, w których każdy potrzebujący może skorzystać z pozostawionej tam żywności.
  2. ZWRÓĆ UWAGĘ NA TO, CO JESZ. Wybieraj świadomie! Mięso i produkty mięsne nie zawsze są Twoim sprzymierzeńcem, ale jeśli jesteś mięsożercą zwracaj uwagę na pochodzenie i certyfikaty. A może słyszałeś o diecie fleksitariańskiej, zachowującej zdrowy balans- dopuszczającej spożywanie mięsa, ale bazującej na spożywaniu białka roślinnego? Jeśli już zdołaliśmy przekonać Cię do posiłków opartych na naturalnych, świeżych półproduktach- bardzo nam miło (zerknij do naszej oferty!)- na pewno za jakiś czas poczujesz różnicę w codziennym samopoczuciu! A może już czujesz się lżej? Pamiętaj, żeby ZAWSZE zwracać uwagę na opakowania- nawet najbardziej zdrowa żywność zapakowana w tanie plastikowe pojemniki straci swoje walory! Wybieraj opakowania nadające się do recyklingu – Tobie będzie lepiej smakowało, a popularnemu, szkodliwemu plastikowi pozwolimy odejść do lamusa. 
  3. ZGAŚ ŚWIATŁO i ZAKRĘĆ WODĘ – banał? A może słyszałeś to już będąc dzieckiem? A ile razy tak naprawdę zastosowałeś tę radę? Zrób test i porównaj rachunki- liczby nie kłamią! W Polsce prąd wciąż czerpiemy w większości z nieodnawialnych źródeł energii…
  4. SAMOCHÓD zostaw w garażu, zainwestuj w ROWER!- nie tylko poprawisz kondycję i wyrzeźbisz sylwetkę, ale przyczynisz się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Chyba nie chcesz jeszcze dotkliwiej przekonać się o wadach jakie niesie ze sobą globalne ocieplenie? 
  5. MODOWY RECYKLING, SECOND HAND – czy te hasła są Ci znane? Za każdym wyprodukowanym ubraniem stoją nie tylko materiały, ale również zużycie wody i energii. A przecież tak bardzo podoba Ci się ta czerwona bluzka, której nie nosi już Twoja Siostra- może warto się wymienić? Ponadto – wiedzieliście, że w second handach poza ubraniami, za grosze kupić można książki, filmy, akcesoria domowe, a nawet przepiękne unikatowe doniczki na rośliny? Oryginalność murowana!

To co, namówiliśmy Cię ? ☺

Dajmy sobie szansę, a przekonasz się, że warto.

Doznania smakowe i efekty, które osiągnięsz korzystając z Light Marlin zaskoczą nawet Ciebie. Spróbuj, nie pożałujesz.

Posiłek Cateringu LighMarlin