Przejdź do treści
dieta warzywa jedzenie

HASHI MARLIN- w odpowiedzi na problemy z tarczycą

Cierpisz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy? Towarzyszy Ci choroba Hashimoto? A może doskwiera Ci przewlekłe zmęczenie? Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś twierdząco zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Choroby tarczycy są niestety coraz powszechniejszym problemem współczesnego świata. I choć przypadłość autoimmunologicznej choroby zwanej egzotycznie „Hashimoto” częściej dotyka kobiet, to coraz częściej dostrzega się, że wśród odsetka chorych nie brakuje i mężczyzn.

Czym jest choroba Hashimoto i jakie może mieć konsekwencje? 

W największym skrócie choroba Hashimoto to przypadłość autoimmunologiczna, będąca efektem zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Układ immunologiczny w specyficzny sposób atakuje w tym przypadku tarczycę, powodując jej przewlekły stan zapalny. Najczęściej na początku choroba rozwija się bezobjawowo, co w konsekwencji prowadzi do niedoczynności tarczycy. 

Zarówno Hashimoto, jak i inne schorzenia tarczycy objawiają się nadmiernym zmęczeniem, sennością i przewlekłym przygnębieniem. Organizm wydaje się być wycieńczony, mimo braku innych czynników, mogących to zmęczenie powodować. Choroby wpływają również na procesy metaboliczne, prowadząc w przypadku Hashimoto do nadmiernego przybierania na wadze. 

Późno wykryta choroba objawia się między innymi nadwagą lub otyłością. Niestety w wielu przypadkach dopiero nadmierny przyrost wagi staje się wyraźnym sygnałem, że coś się z naszym organizmem dzieje. Między innymi dlatego tak ważne jest, aby przy kłopotach z tarczycą dbać o odpowiednie odżywianie organizmu.

Wiedząc jak trudne jest codzienne komponowanie posiłków, podczas których nie musimy się ograniczać, przychodzimy Wam z pomocą, oferując dietę odpowiednią dla: 

Na czym polega dieta HASHI MARLIN

Z całą pewnością nie zaskoczymy Was stwierdzeniem, że dieta powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb organizmu- do wieku, płci, aktywności fizycznej i obecnego stanu fizycznego. 

W diecie HASHI uwzględnia się stan „pacjenta” biorąc pod uwagę fakt jego ciągłego zmęczenia, przygnębienia, ociężałości, czy nadmiernego przybierania na wadze- dostosowując nie tylko sam dobór składników, ale również ich ilość i wartość kaloryczną

Bardzo ważnym elementem diety jest ilość i rozłożenie poszczególnych posiłków w ciągu dnia. Istotne jest aby regularność spożywania pożywienia stała się nawykiem, gdyż utrzymanie stałego tempa przemiany materii jest pożądane przy schorzeniu Hashimoto. Ostatni posiłek powinien być zjedzony około 2-3 godzin przed pójściem spać. 

Dieta HASHI to jedna z najbardziej (przynajmniej pozornie) skomplikowanych diet. Powodem jest konieczność skrupulatnego i starannego doboru wszystkich składników i wyeliminowanie tych szkodliwych. 

Aby dieta była skuteczna istotne jest zachowanie kilku zasad:

  • Chorobie Hashimoto często towarzyszą zaburzenia homeostazy insuliny i glukozy, dlatego warto sięgać po produkty z niskim indeksem glikemicznym.
  • Z diety należy wykluczać cukry proste– w tym głównie słodycze, a wzbogacać ją o węglowodany złożone, przyspieszające przemianę materii. 
  • Powinno się wystrzegać produktów bogatych w gluten- niestety bardzo często chorobie Hashimoto towarzyszy nietolerancja tego składnika- w takim przypadku powinniśmy zupełnie wyeliminować go z diety. Jeśli jednak nasz organizm radzi sobie z jego tolerancją powinniśmy ograniczyć jego spożycie, dzięki czemu łagodzone są procesy zapalne w organizmie.
  • Podstawą diety powinny być składniki bogate w: 
  1. JOD – jeden z najpotrzebniejszych do prawidłowej pracy tarczycy mikroskładników. Znajdziemy go m.in. w owocach morza, wodorostach, krowim mleku i jego przetworach, soli kuchennej, rybach (dorsz, makrela) oraz orzechach. Nie należy jednak przesadzać z jego suplementacją.
  2. SELEN – nazywany bardzo ryzykownym pierwiastkiem- zarówno jego niedobór jak i nadwyżka są niebezpieczne. Źródłem selenu są podroby, orzechy (szczególnie brazylijskie), płatki śniadaniowe, mięso i owoce morza. Warto jednak pamiętać, że już 2 (!) orzechy brazylijskie zaspokajają dzienną podaż tego pierwiastka!
  3. ŻELAZO – bardzo często choroba HASHIMOTO swoimi objawami przypomina objawy niedoboru żelaza w diecie- osłabienie, bóle głowy, suchość błon śluzowych i skóry. Niestety bardzo często Hashimoto towarzyszy również celiakia lub zapalenie żołądka, które utrudniają wchłanianie pierwiastka do organizmu. Niedobór żelaza upośledza funkcjonowanie tarczycy, której jeden z enzymów uaktywnia się w działaniu z hemem, dostarczanym przez żelazo. Pierwiastka można szukać w mięsie- szczególnie czerwonym oraz podrobach lub w postaci roślinnej: szpinaku, zbożach, orzechach, ziołach, czy awokado.
  • Zaleca się suplementację witaminy D – zarówno naturalną, w wyniku przebywania na słońcu, jak i sztuczną, zależną od wieku, płci i innych czynników wpływających na zapotrzebowanie.
  • Podobnie jak w przypadku glutenu, chorym na Hashimoto często towarzyszy również nietolerancja laktozy- w tym przypadku produkty mleczne powinno się zastąpić roślinnymi- z wyłączeniem soi ☺

Dieta HASHI z całą pewnością jest jednym z największych naszych wyzwań, ale również powodem do dumy. Cieszymy się, że dzięki naszym pudełkom możemy pomagać w walce z nadwagą i otyłością, ale również z Waszym złym samopoczuciem, stając się częścią Waszego życia i czynnikiem walki z chorobą!

Zapewniamy, że nasza DIETA HASHI MARLIN to zebranie wszystkich zasad w kilku pudełkach dostarczonych prosto pod Twoje drzwi. Daj sobie szansę by poczuć się lepiej i załagodzić chorobliwe zmęczenie! 

Dajmy sobie szansę, a przekonasz się, że warto.

Doznania smakowe i efekty, które osiągnięsz korzystając z Light Marlin zaskoczą nawet Ciebie. Spróbuj, nie pożałujesz.

Posiłek Cateringu LighMarlin